سه‌شنبه , 19 اکتبر 2021
قالب وردپرس درنا توس

کاربردهای لیزر در درماتولوژی

لیزر و درماتولوژی :

کاربردهای لیزر در درماتولوژی

  • ضایعات عروقی

امروزه رایج​ترین لیزر که برای درمان بسیاری از وضعیت‌های عروقی مختلف به کار می‌رود، لیزر PDL می‌باشد. این لیزر در ابتدا برای درمان عروق خیلی کوچک لکه شرابی (PWS) نوزادان و کودکان مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پارامترهای اولیه برای ایجاد طول موج​ها و پالس‌های طولانی‌تر تعدیل شدند تا درمان عروق خونی بزرگ​تر و عمیق‌تر نیز با سرد کردن اپیدرم امکان‌پذیر شود. اسپری کرایوژن یا سرد کردن کرایوژن تماسی قبل از پالس لیزر موجب کاهش درد شده، همچنین زمینه ایجاد عوارض اپیدرمال را در طی درمان عبور نور از میان آن برای رسیدن به عروق خونی عمیق‌تر کاهش می​ دهد.

خنک کردن ناگهانی ناشی از سرد کردن پس از پالس موجب کاهش هر چه بیشتر خطر ضایعات جانبی حرارتی متعاقب پالس خواهد شد.

EXIMIA

امروزه لوازم خنک​ کننده به هنگام درمان لکه شرابی کودکان و بزرگسالان، وردید​های پا، تلانژکتازی​های ناشی از آفتاب و دیگر بیماری​های عروق خونی کوچک به طور روتین به کار می​ روند. پالس​های بلند نور لیزر Nd:YAG و سیستم IPL نیز برای درمان عروق خونی عمیق​ تر و بزرگتر به کار می​روند. قطر کوچک اشعه لیزر کریپتون از آن وسیله مفیدی در درمان نواحی محدود بر روی بینی و گونه که عروق خونی باریک دارند، می‌سازد.

درماتولوژی

  • خالکوبی‌ها و ضایعات پیگمانته

برای درمان خالکوبی​ها و ضایعات پیگمانته خوش​ خیم، به حداقل رساندن خطر تشکیل اسکار و دیگر مشکلات که از نظر زیبایی مهم می ​باشند، کاملاً ضروری است.

این امر امروزه با استفاده از پالس‌های کوتاه نور لیزرهای Q-Switched، روبی، Nd:YAG، و آلکساندریت که پالس‌های نوری را که قریب به زمان استراحت حرارتی ملانوزوم​ها و ذرات جوهر خالکوبی‌ها تولید می‌کنند، میسر است و اثرات فتوآکوستیک آنها موجب تخریب پیگمان ملانین یا ذرات پیگمان خالکوبی برای برطرف کردن بعدی توسط ماکروفاژها می​ شوند.

شایع‌ترین ضایعات پیگمانی خوش‌خیم که با این روش‌ها درمان می‌شوند عبارتند از لنتیگوی آفتابی، خال Ota/Ito، ماکول‌ها Café-au-lait، خال بکر (Becker’s nevus)، هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، کک و مک​های مخاطی سندرم Peutz-Jeghers، و ملاسما. متغیر بودن پاسخ در خال​های مادرزادی و اکتسابی نووسلولار (nevocellula) موجب می ​شود که لیزرهای Q-Switched کمتر مورد نظر باشند.

کاربردهای لیزر در درماتولوژی

تمامی خالکوبی‌های تزئینی، تروماتیک و زیبایی را می‌توان با لیزرهای Q-Switched به طور مؤثر درمان کرد. با این حال، درمان‌های چندگانه مورد نیاز است و رنگ‌های خاصی ممکن است اصلاً به درمان پاسخ ندهند. به علاوه، خطر تیره‌تر شدن برخی رنگ‌های خالکوبی‌ها که در اثر واکنش‌های شیمیایی متعاقب درمان لیزری پدید می‌آیند، می​تواند روند برطرف کردن آن را شدیداً مشکل سازد.

  • موهای ناخواسته

تعدادی از دستگاه​ها، شامل روبی با پالس بلند، Nd:YAG با پالس بلند، دیود با پالس بلند و IPL برای کاهش دائمی تعداد موهای تیره به کار رفته​ اند. در این روش، ملانین موجود در داخل پیاز و شفت مو توسط انرژی نوری هدف قرار داده می​ شود که سلول​ها به روش حرارتی دچار آسیب شده و در نتیجه موجب کاهش سرعت یا نابودی توانایی رشد مجدد آنها می​ گردد. در حال حاضر، درمان لیزری موهای بلوند و خاکستری حتی با استفاده خارجی از محلول ملانین سنتتیک نتیجه ضعیفی دارد.

مطلب پیشنهادی

تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری

تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری تکنولوژی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *