سه‌شنبه , 19 اکتبر 2021
قالب وردپرس درنا توس

جوانسازی پوست

جوانسازی چیست ؟

تحقیقات نشان داده است بعد از سن 35 سالگی میزان کلاژنسازی در پوست 25 درصد کاهش، در سن 45 سالگی 50 درصد کاهش و در سن 60 سالگی 75 درصد کاهش می یابد.

برای جبران کاهش کلاژنسازی محققان روش های مختلفی را بررسی کرده و بهترین نتیجه را در تخریب فیبروبلاست ها در لایه های زیرین پوست برای ساخت کلاژن اضافه یافتند. حال این سوال مطرح می شود چگونه این لایه را به بهترین نحو تخریب و تحریک کنیم بدون اینکه به لایه های دیگر پوست آسیبی برسانیم؟

ایجاد زخم و حرارت در لایه فیبروبلاست به چه قیمت ؟

  1. به قیمت تخریب سطح پوست با لیزر های co2
  2. به قیمت تخریب لایه های سطحی پوست با دستگاه های رایو فرکونسی
  3. به قیمت تخریب لایه های عمقی پوست توسط امواج اولتراسوند

در جوانسازی هدف دسترسی به لایه های فیبروبلاست بدون آسیب رساندن به لایه های سطحی و عمقی می باشد.

برای درمان قطعی جوانسازی حرارتی معادل 70 درجه سانتی گراد لازم است و باید این حرارت را فقط در عمق 4 میلیمتر ایجاد کنیم بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف، نه لایه های سطحی و نه لایه های عمقی تر

حال به تشریح تکنولوژی های درمانی می پردازیم. کدام تکنولوژی حرارت را در کدام مناطق و با چه درجه ای انتقال می دهد.

EXIMIA

لیزر های co2

عمق نفوذ لیزر co2 در 5-4 میلیمتر است و نقطه اثر آن بر آب می باشد ولی این لیزر به صورت غیر فرکشنال تمامی سطح پوست را درگیر خواهد کرد و برای درمان خوب جوانسازی چون به حداقل 70 درجه سانتی گراد حرارت نیاز داریم مجبوریم از انرژی بالا استفاده کنیم که این عمل باعث لایه برداری سطح پوست و خونریزی و عوارض جانبی می شود.  پس یا باید انرژی دستگاه را بسیار کم کنیم یا باید با انرژی بالا لایه برداری کنیم که بسیار دردناک و دارای عوار ض می باشد. پس چه باید کرد؟

محققان در سال های اخیر تصمیم گرفتند از روش فرکشنال استفاده کنند بدین نحو که لیزر co2  به جای لایه برداری کامل به صورت نقطه نقطه با نقطه های با فواصل قابل تغییر بر روی سطح پوست اثر کند تا بعضی از نقاط سطح پوست با نور لیزر درگیر نشود و حرارت زیاد در سطح ایجاد نشده و درد و عوارض جانبی کاهش یابد . اگر چه باز هم درد و عوارض در استفاده از این نوع روش با انرژی های موثر و بالا در بیماران قابل مشاهده است.

جوانسازی پوست

پس در روش co2  چه به صورت معمولی و چه به صورت فرکشنال لیزر نمی تواند فقط هدف دقیق خود را با انرژی کافی بدون آسیب رساندن به بافت اطراف محقق کند . گر چه این لیزر در صورت استفاده صحیح در افراد سفید پوست در زمستان تا حدود زیادی درمان قابل قبولی ارایه می نماید.

استفاده از این دستگاه توسط پزشکان ریسک پذیر و حاذق برای افراد خاص با تیپ پوستی روشن نتایج عالی را به همراه دارد. زیرا بوسیله این دستگاه می توان با انرژی کافی که حرارت 70 ژول را تامین کند درمان را با آسودگی خاطر شروع کرد و از آنجا که حرارت کافی به بافت مورد هدف میرسد نتایج قابل قبول می باشد.

دستگاه های رادیو فرکونسی یا RF

RF

جوانسازی پوست 

این دستگاه ها به هیچ عنوان انتخابی عمل نمی کنند و با ایجاد حرارت از لایه های سطحی تا عمقی پوست به صورت یکنواخت تمامی لایه های پوست را درگیر کرده و از آنجا که انرژی بالا برای رسیدن به 70 درجه سانتی گراد در لایه های زیرین نیاز است لایه های سطحی هم درگیر شده و عوارض به جا خواهد گذاشت . پس یا باید انرژی را کاهش داد یا روش دیگری انتخاب کرد.

اگر دقت کرده باشید افرادی که با این دستگاه کار می کنند باید بسیار حرفه ای زمان ارسال امواج را طوری تنظیم کنند که حرارت لازم به بافت زیرین رسیده بدون اینکه هیچ گونه آسیبی به بافت سطحی پوست برسد. پس اپراتور در این دستگاه ها بسیار مهم است از آنجا که اپراتورها معمولا زمان کمتری صرف ارسال امواج به عمق کرده، مراجعه کنندگان نتایج مطلوبی را نمی بینند.

جوانسازی پوست 

ولی در بعضی موارد افراد هنرمند با صرف زمان دقیق انرژی لازم را به بافت زیرین رسانده بدون ورود آسیبی به سطح پوست که کاری سخت و دشوار می باشد. به همین علت دستگاه های  RF بسیار وابسته به اپراتور بوده و از انجا که هدایت دقیق انرژی به بافت هدف بدون آسیب رساندن به بافت اطراف کار دشوار و نیازمند حوصله و هنر است معمولا نتایج خوب و قابل قبول نخواهند بود.

محققان برای رفع این مشکل تصمیم به ساخت دستگاه های RF  سوزنی یا RF فرکشنال نمودند. بدین صورت که امواج رادیو فرکوئنسی از نوک سوزن ها خارج شده و سوزن ها از سطح پوست عبور کرده و در عمق جا گرفته و امواج از سر سوزن ها در عمق تخلیه شده تا سطح پوست درگیر نشود و انرژی کافی فقط به بافت عمقی برسد.

یا امواج RF به صورت فرکشنال به عمق فرستاده شده تا سطح پوست درگیری کمتری داشته باشد که در این موارد با جراحات سطحی پوست، عوارض و درد همراه خواهد بود ولی در برخی دستگاه های فرکشنال با انرژی بالا، نتایج متوسط و قابل رویت می باشند.

البته در پوست های خاص و روشن چون دست پزشک در ارسال امواج با انرژی بالا باز است نتایج قطعا بهتر خواهند بود.

جوانسازی پوست 

پس در یک دستگاه RF  خوب چه فرکشنال چه معمولی نیاز به تولید انرژی کافی بوده و اپراتور در این دستگاه ها بسیار مهم است ولی در نهایت به علت وابستگی شدید دستگاه به اپراتور معمولا برای مراکز خاص استفاده از این دستگاه توصیه می گردد.

معجزه HIFU

HIFU

آیا امواج اولتراسوند برای جوانسازی معجزه می کنند؟

دستگاههای HIFU در ابتدا برای درمان سرطان تومور های ناحیه فک و صورت و مغز استفاده می گردید.

پس از تحقیق در بیماران، پزشکان متوجه لیفت و سفتی صورت در ناحیه ای که امواج عبور کرده بودند شدند.

جوانسازی پوست 

پس از آن برای تمرکز این امواج در لایه های سطحی تر با انرژی بسیار کمتر دست به ساخت دستگاه های HIFU زدند و اگر چه در این دستگاه انرژی به صورت انتخابی به عمق پوست میرسد ولی برای رسیدن به نتایج مشهود و مطلوب انرژی بالایی نیاز است همانند انرژی درمانی تومور ها، ولی انرژی استفاده شده در این دستگاه ها بسیار کمتر از انرژی درمانی تومورها بوده و قاعدتا درمان به طرز ادعایی معجزه آسا نبوده و مراجعه کننده درمان متوسطی را مشاهده می کنند .

البته کمپانی های معتبر که مورد تایید سازمان های جهانی بوده توانسته اند تا حدودی انرژی لازم را با کنترل بیشتر به هدف ارسال کرده و نتایج خوبی را ایجاد کنند که تعداد این کمپانی به 2 یا 3 هم نمی رسد. ولی با تمام این اوصاف استفاده از این تکنولوژی ریسک درمانی بالایی دارد.

یادمان باشد آن نتایج شگفت انگیز در بیماران سرطانی بود که دستگاه با انرژی بالا قادر به انهدام کامل تومور مغزی بود و عوارض بسیار بالایی هم در نقاط دیگر بوجود می آورد.

پس چگونه انرژی بالا و حرارت 70 درجه سانتی گراد را به فیبروبلاست ها برسانیم بدون آسیب رساندن به بافت های دیگر

جوانسازی پوست 

دستگاه بی نظیر و شگفت انگیز FPJ

FPJ

این دستگاه با انتخاب فیلتر عمقی همراه با استفاده از پالس بالای 300 میلی ثانیه ( که تنها مختص این دستگاه در دنیا می باشد) و انرژی واقعی 90 ژول بوسیله هندپیس یاقوتی خود که قابلیت هدایت حرارتی 59 برابر دستگاه های دیگر را دارد همراه با خنک کنندگی بسیار قوی، سطح را بدون آسیب و درد نگه داشته و با تکنولوژی پالس پیشرفته و پالس دیوریشن بالا حرارت بسیار بالا را دقیقا به فیبروبلاست ها رسانده بدون آسیب رساندن به بافت اطراف و نتایج معجزه آسا در 1 جلسه قابل رویت خواهد بود.

جهت مطالعه مقاله معرفی دستگاه اگزیمیا اینجا کلیک کنید 

مطلب پیشنهادی

تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری

تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری تکنولوژی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *