سه‌شنبه , 19 اکتبر 2021
قالب وردپرس درنا توس

اسکلروتراپی چیست ؟

اسکلروتراپی چیست ؟

اسکلروتراپی از قرن نوزدهم ساخته شده است، اما تکنیک ها در دهه های اخیر بهبود یافته است. اسکلروتراپی نوعی درمان است که در آن پزشک متخصص، تزریقی به عروق خونی یا عروق لنفاوی انجام می دهد که سبب انقباض و کوچک شدن آن می شود. معمولا برای درمان وریدهای واریسی یا وریدهای عنکبوتی به کار می رود.

این روش یک روش غیر جراحی محسوب می شود و نیاز به تزریق دارد. همچنین می تواند برای درمان اختلالات روده ای که باعث ایجاد مشکل در عروق خونی و لنفاوی آن می شود، مورد استفاده واقع شود.

اسکلروتراپی چیست

اسکلروتراپی از یک راه حل تحریک کننده به نام  اسکلروزانت استفاده می کند که حاوی محلول هیپرتونیک کلرید سدیم – سدیم تترا دسیل سولفات – پلی دوکانول که به طور مستقیم به داخل رگ یا غدد لنفاوی تزریق می شود. این تزریق، تورم جریان خون یا مایع لنفاوی را از بین می برد و باعث انقباض و کوچک شدن رگ می شود. تکرار درمان به فواصل شش تا دوازده هفته می تواند باعث موفقیت ۸۵ درصدی شود. ولی درصورتیکه از تجمع و فشار عروقی پرهیز شود احتمال جوابگویی قطعی و عدم تکرار جلسات درمانی وجود دارد.
ده درصد از افراد به جلسه درمانی اولیه هیچ جوابی نمی دهند و تکرار جلسات و تعویض نوع دارو و غلظت بالاتر لازم است.

اسکلروتراپی چیست

مواد اسکلروزان باعث زخم شدن و از بین رفتن لایه داخلی عروق شده و پروسه درمان باعث چسبیدن و بهم نزدیک شدن جدار عروق می شود.
چون از سوزنهای بسیار ظریف در این درمان استفاده می شود دردی حس نمی شود ولی تزریق دارو میتواند درد مختصر ولی قابل تحملی ایجاد کند که چند دقیقه و گاهی چند روز طول می کشد، و گاهی با خارش و قرمزی همراه است. بیماران نیازی به استراحت ندارند و فردای بعد از تزریق می توانند به فعالیتهای روزمره و کار خود برگردند. بعد از اسکلروتراپی باید از جورابهای فشاری مخصوص برای سه هفته استفاده کرد و روزانه حداقل نیم ساعت راهپیمایی داشت و از فعالیتهای سنگین پرهیز کرد. طول مدت عمل بین سی تا ۴۵ دقیقه طول می کشد و در هر بار تزریق مجاز به تزریق دو تا پنج آمپول می باشیم.

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی برای چه کسانی توصیه نمی شود ؟

  1. در صورتی که باردار هستید این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید و برای انجام این روش تا زمان زایمان صبر کنید .
  2. در صورت ابتلا به بیماری هایی نظیر بیماری‌های قلبی، سرطان ها و اختلالات انعقاد خون
  3. داروهای مصرفی اعم از داروهای تجویز شده توسط پزشک یا مکمل های مصرفی
  4. استعمال دخانیات
  5. آلرژی و حساسیت های دارویی

نحوه انجام اکلروتراپی به چه صورت است؟

برای انجام اسکلروتراپی ابتدا با انجام اسکن اولتراسوند داپلکس یا فوم اسکلروتراپی از مسیر سطحی، محل سوراخ و رگ های عمیق و  مشاهده رگ ها، رگ های دارای عرض بیش از 5 میلی متر و با رفلاکس  مشخص برای درمان انتخاب می شوند. سپس محلول نمکی محلولی (ماده اسکلروزانت) به وسیله سوزن های سر ریز به درون این رگ ها تزریق می گردد .

در زمان تزریق ممکن است به مدت یک تا دو دقیقه احساس ناراحتی و گرفتگی خفیفی داشته باشید که این واکنش طبیعی بوده و در مدت کوتاهی برطرف می شود.

پس از تزریق رگ ها به طور دائمی بسته شده و می میرند و خون مسیر خود را از طریق یک رگ سالم دیگر می‌بندد و رگ های مرده پس از جذب در بدن، از بدن دفع می شوند .این تکنیک به زمانی در حدود 15 تا 30 دقیقه نیاز دارد و بدون بیهوشی و یا بی حسی انجام می شود.

فوم اسکلروتراپی روش درمانی دیگری است که با استفاده از سونوگرافی برای مشاهده محل تزریق انجام می شود. فوم ترکیبی از داروهایی مانند تترا دی سیل سولفات (Tetradecyl sulfate) و پلی دوکانول (Polidocanol) و یک ترکیب گازی مانند دی اکسید کربن می باشد.

عوارض اسکلروتراپی چیست؟

پس از درمان ممکن است شما به مدت 2 تا 4 هفته در پاهای خود احساس ناراحتی کنید.

آلرژی: احتمال آلرژی به مو اد اسکلروزان وجود دارد که البته در صورت استفاده از محلول کلرید سدیم هیپرتونیک این امکان وجود ندارد.
زخم: بندرت به وجود می آید و خود به خود بعد از مدتی بهبود می یابد. اگر نواد اسکلروزان داخل شریان تزریق شود نکروز و زخم بوجود می آید و ممکن است عارضه جدی به جای بگذارد.

کبودی خفیف و برآمدگی‌هایی در پا ایجاد می‌شود که ممکن است چند هفته ادامه داشته باشد. البته هر دو عارضه معمولاً پس از جراحی رگ‌های واریسی دیده می‌شوند.

اسکلروتراپی چیست

ترومبوز عروق عمقی: این عارضه بسیار نادر است و منظور ایجاد ترومبوز در عروق بعد از اسکلروتراپی است که بیشتر در مورد اسکلروتراپی در عروق بزرگ به وجود می آید.

نتیجه نهایی ممکن است چند ماه پس از درمان حاصل شود و این مدت طولانی‌تر از زمانی است که از روش‌های جراحی برای درمان استفاده می‌کنید.

ایجاد لخته خونی در عروق تزریق شده: رنگین شدن قهوه ای در مسیر عروق تزریق شده در سی درصد از موارد به وجود می آید که معمولا در عرض چند ماه بهبود می یابد.

مطلب پیشنهادی

تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری

تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری تفاوت اگزیمیا با سایر دستگاه های لاغری تکنولوژی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *