قالب وردپرس درنا توس

نور و لیزر

نور چیست ؟

نور شامل یک سیستم پیچیده انرژی تابشی است که از امواج و بسته​ های انرژی که فوتون نامیده می‌شوند، تشکیل شده است. نور در یک طیف الکترومغناطیسی (EMS) بر طبق طول آن امواج آرایش می‌یابد.

فاصله بین قله یا شیب دو موج متوالی که بر حسب متر سنجیده می‌شود، تعیین‌کننده طول موج است. در بخش قابل رؤیت (EMC) طول موج تعیین‌کننده رنگ نور لیزر می‌باشد. تعداد قله‌های موج (یا شیب آن) که از یک نقطه فرضی در طی یک ثانیه عبور کنند، مشخص‌کننده فرکانس هر منبع انرژی (EMC) خواهد بود. طول موج و فرکانس نور به طور معکوس با یکدیگر در ارتباطند.

نور و لیزر

بنابراین، طول موج‌های کوتاه‌تر نور، دارای فرکانس بالاتر و فوتون‌های پرانرژی‌تری است در حالی که طول موج بلندتر دارای فرکانس پایین‌تر و فوتون‌های کم‌ انرژی تری می‌باشد.

زمان اولین کاربرد نور در پزشکی

برای یافتن اولین مدارک استفاده از نور بایستی به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در مصر باستان برگردیم. در آن زمان بود که نور خورشید توسط یک فتوسنسیتایزر (photosensitizer) موضعی، مانند جعفری یا سایر گیاهان حاوی ماده psoralen مضاعف شده و در کمک به درمان بیماران مبتلا به ویتیلیگو (بیماری که پوست ثانویه به یک واکنش خود ایمنی احتمالی پیگمان خود را از دست می‌دهد) مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در اروپا در قرن نوزدهم میلادی نور خورشید برای درمان سل پوستی استفاده می‌شد. تا اینکه در سال ۱۹۶۱ دکتر لئون گلدمن (Leon Goldman) که یک درماتولوژیست در دانشگاه Cincinnati بود، ابتدا لیزر روبی را برای برطرف کردن خالکوبی‌ها و دیگر ضایعات پیگمانی پوستی به کار برد. به دلیل تلاش‌های مستمر وی در پیشبرد کاربرد لیزر در پزشکی و به مناسبت همکاری در تأسیس انجمن لیزر پزشکی جراحی آمریکا، آقای دکتر گلدمن “پدر لیزر پزشکی جراحی” نامیده شد.

از همان روزهای اول، بسیاری از پزشکان در رشته ​های تخصصی مختلف نقش مهمی را در پیشرفت استفاده از لیزر در پزشکی ایفا کردند. به طوری که امروزه بیشتر متخصصین در تشخیص یا درمان تعدادی از اختلالات و بیماری‌های مختلف از لیزر استفاده می‌کنند.

لیزر

چه کسی لیزر را اختراع کرد ؟

پروفسرو آلبرت انیشتین تمامی فرمول‌ها و مفاهیم تئوری لازم برای ساخت لیزر را در مقاله‌اش به نام “تئوری کوانتوم تابش” منتشر کرد. وی در این رساله اثر متقابل اتم​ها و مولکول​ها با انرژی الکترومغناطیس برحسب جذب و تابش خودانگیخته انرژی را توصیف کرد.

وی با استفاده از اصول ترمودینامیک نتیجه ​گیری کرد که تابش تحریک شده انرژی امکان​پذیر است.

نور و لیزر

با این حال، در سال ۱۹۵۹ بود که دکترها چارلز. اچ. تاونز و آرتور.ال. شالو براساس آن مفاهیم اولین دستگاه را که (آمپلی فیکاسیون مایکروویو از طریق تابش تحریک شده رادیاسیون) نامیده می​ شد، ابداع کردند. سپس در سال ۱۹۶۰ اولین ليزر واقعی که یک ليزر روبی بود، توسط دکتر تئودور اچ. مایمن مورد استفاده قرار گرفت.

گسترش و توسعه ليزرهای دیگر سریع اتفاق افتاد که عبارتند از: ظهور لیزر هلیوم- نئون در ۱۹۶۱، لیزر آرگون در ۱۹۶۲، لیزر دی اکسید کربن و Nd:YAG در سال ۱۹۶۴، لیزر رنگی (Day laser) در سال ۱۹۶۶، ليزر اگزایمر در سال ۱۹۷۵، ليزر بخارمس در سال ۱۹۸۱ و ليزر بخار طلا در سال ۱۹۸۲٫

EXIMIA

لیزر چیست ؟

کلمه LASER مخفف و حرف اول واژه​ های زیر است:

Light Amplification by the Stimulated Emission & radiation

بنابراین، ليزر تنها یک ابزار نیست، بلکه یک فرآیند فیزیکی تقویت می ​باشد. کلمه آخر در این مجموعه مخفف “تشعشع” یا Radiation موجب نگرانی و تشویش بیماران است چرا که مترادف تابش یونیزه‌کننده پرانرژی که اغلب با پرتودرمانی سرطان همراه می‌باشد. در ارتباط با لیزرها، این کلمه برای توصیف اینکه نور لیزر چگونه در فضا به صورت امواج تابان (Radiant) منتشر می‌شود، بکار می‌رود.

ویژگی‌های منحصر به فرد نور لیزر

برانگیختن تابش نور از یک ليزر، سه ویژگی منحصر به فرد دارد که موجب افتراق ليزر از نور غیرليزری می‌گردد. اولین ویژگی نور لیزر تک رنگ تفکام بودن آن است. یعنی تنها از یک طول موج یا یکرنگ تشکیل شده است.

نور و لیزر

دومین ویژگی بی‌نظیر آن، خاصیتی است که به عنوان Coherence یا همدوسی شناخته شده است. به طوری که تمامی اموج نور با هم در یک زمان و یک فضا (همزمان و در فضای مشترک) هم فاز با یکدیگر حرکت می​ کنند. خاصیت سوم توازی Collimation می​ باشد، بدین صورت که حتی در مسافت طولانی انتقال نور به شکل موازی و بدون واگرایی قابل اهمیت انجام می‌شود.

مطلب پیشنهادی

محافظت ها و عوارض سابسیژن (قسمت دوم )

– محافظت ها و عوارض سابسیژن اقدامات و مراقبت های لازم قبل از انجام سابسیژن …

یک دیدگاه

  1. خیلی عالی بود.لایک داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *