قالب وردپرس درنا توس

ضایعات رنگدانه ای

ضایعات رنگدانه ای :

تغییرات رنگ پوست یا بیماری ضایعات رنگدانه ای باعث ایجاد مشكلات روحی و اجتماعی در افراد می شود، به خصوص در كسانی كه به دلیل نوع شغل خود، تماس چهره به چهره با دیگران دارند که می تواند موجب افسردگی یا تاثیرگذاری بر فعالیت فرد شود.

از این رو شناخت علل این اختلالات رنگدانه ای و درمان صحیح آنها بسیار مهم است و گاه درمان های ناصحیح می تواند مشكل بیمار را زیادتر كند.

درمان بیمار بایستی با توجه به علت بیماری، شدت بیماری، شغل، شرایط اجتماعی و محیطی بیمار انجام شود. از طرف دیگر بایستی بیمار اطلاعات صحیحی از بیماری خود، روش درمان، طول مدت درمان و مراقبت های بعدی داشته باشد. شیوع خال ملانوسیتی به سن، نژاد و شاید ژنتیک و فاکتورهای محیطی مرتبط باشد.

EXIMIA

تعداد اندکی از خال ها در دوران کودکی ظاهر می شوند ولی با افزایش سن تعداد آنها افزایش می یابد، به طوری که حداکثر آن در دهه سی ام و سپس با افزایش سن کم کم تمایل به ناپدید شدن می کنند.
در دوره خاصی از زندگی رشد سریع خال را داریم و آن هم دوره بلوغ است.

ضایعات رنگدانه ای

رنگ طبیعی پوست به سه عامل هموگلوبین، كاروتنوئید و پیگمان ملانین بستگی دارد. ملانین(MELANIN) ماده ای است که توسط سلول هایی به نام ملانوسیت در پوست تولید می شود. عامل اصلی تعیین كننده ی رنگ پوست ملانین است و اختلافات نژادی و جغرافیایی در رنگ پوست، مربوط به این رنگدانه است. سیاه پوستان دارای ملانین بیشتری نسبت به سفیدپوستان هستند. اگر ملانوسیت ها در مساحت کوچکی از پوست بیش از حد تجمع یابند، خال ایجاد می شود که پوست در آن منطقه بالا آمده و برآمدگی ایجاد می کند.
خال را می توان با جراحی برداشت که به دلیل باقی ماندن جای زخم بعد از جراحی ترجیح داده می شود که از روش هایی غیر از جراحی استفاده شود.

اصولا علت رنگدانه های پوستی بر دو محور رنگدانه با منشاء داخلی و یا با منشاء خارجی تقسیم بندی شده است كه عبارتند از :

۱- رنگدانه با منشاء داخلی :

ضایعات رنگدانه ای پوست با منشاء عوامل داخلی به طور عمده ناشی از افزایش فعالیت ملانین ها، هموسیدرین ها ، مخلوطی از دو فاكتور فوق و یا ناشی از استفاده از دارو می باشد. ضایعات رنگدانه ای داخلی که باعث ایجاد ضایعه بر روی پوست می شود در سه ناحیه ایجاد می گردد :

الف : در ناحیه اپیدرم :

ضایعات رنگدانه ای ایجاد شده در این لایه عبارتند از كك و مك، ضایعات پوستی ناشی از نور خورشید، ضایعات پوستی به صورت شیر قهوه، خالهای جانکشنال و خال Spilus و كراتوزسبورئیك.

ب : در ناحیه درمو اپیدرمال :

ضایعات رنگدانه ایجاد شده در این لایه عبارتند از ضایعات كلو آسما ( عمدتاً بعد از حاملگی ظاهر می شود ) ضایعات پوستی بعد از التهاب كه به صورت ضایعات پررنگ دیده می شود خال بکر و خال Nevocellular.

ج : در ناحیه درم :

ضایعات رنگدانه ای ایجاد شده در این لایه به صورت زیر خواهد بود خال مخصوصی به نام Ita یا ota و ضایعات پوستی كه پس از التهاب در این لایه باقی می ماند و تبدیل به پر رنگی های پوستی می شوند.

۲- رنگدانه با منشاء خارجی :

این گونه ضایعات رنگدانه ای كه به علت فعالیت عوامل خارجی بوجود می آیند به چهار دسته تقسیم می شوند :

الف : به علت ضربه یا تروما :

التهاب و واكنش هایی كه منجر به پررنگی و یا بد رنگی در پوست خواهد شد.

ب : تاتوهای درمانی :

این گونه خالكوبی به هنگامی كه فرد بیمار مدت طولانی تحت درمان با اشعه قرار گرفته است، ایجاد می گردد.

ج : خالكوبی تزئینی :

این گونه خالكوبی كه بطور عمده بر روی بدن انجام می گیرد و منجر به شیوع مخاطرات و ضایعات ناشی از آن می شود.

د : تاتو :

خالكوبی بر روی ابروها به منظور نازك یا كلفت كردن طول ابرو صورت می گیرد.

جهت مطالعه مقاله نور لیزر چگونه بر بافت اثر میگذارد اینجا کلیک کنید 

مطلب پیشنهادی

محافظت ها و عوارض سابسیژن (قسمت دوم )

– محافظت ها و عوارض سابسیژن اقدامات و مراقبت های لازم قبل از انجام سابسیژن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *